Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta zile CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta zile CM

Am o nelamurire cu privire la elibearea adeverintei cu zile de concediu medical:
-cum se calculeaza zilele de concediu medical, pe an calendaristic ( adica de la 01.01 pana la 31.12), sau efectiv pe ultimele 12 luni?
Mai concret,
- am un coleg care este in concediu medical din luna octombrie, la data de 31.12.2018 a acumulat cele 90 de zile de cm fara a intra la comisie.Acum la 07.01.2019 vine sa ii eliberez alta adeverinta cu zile de concediu medical, si nu stiu cum sa fac.O eliberez cu 0 zile , deoarece a inceput un alt an, sau cu 90 de zile ?
-am o colega care a incetat cim la data de 01.08.2018,.Acum solicita de la vechiul angajator adeverinta cu zile de concediu medical,zile ce au fost acordate in luna martie 2018 si iulie 2018,
Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema .. topicul initial se gaseste in sectiunea Somaj ....continuati discutiile aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi cer scuze,dar nu am fost atenta cand am deschis topicul ,si daca am vazut ca nu imi raspunde nimeni ,atunci am observat ca nu am postat pe forumul care trebuia.
De aceea am redeschis topicul pe forumul pe care vroiam
Topicul respectiv se incadreaza, mai repede, in acea sectiune .