Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociati ai unui srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociati ai unui srl

Daca imi deschis un magazin impreuna cu inca doi asociati ,si dorim ca doar unul dintre noi trei sa fie angajat nu este mai avantajos pentru noi ca firma,adica mai putini bani cheltuiti?..iar daca ceilalti doi nu sunt angajati pot ajuta la magazin,de exemplu sa aprovizioneze sau sa aranjeze marfa pe raft?
george-neagu, moderator
Unul dintre cei trei asociati sa fie reprezentant si administrator al srl in actul de constituire al firmei iar ceilalti doi, daca vor sa se implice efectiv in activitatea curenta de vanzare, sa aiba contracte de munca si in actul de constituire raman doar simpli asociati.