Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie detasare

Buna ziua!
As dori sa stiu care este cuantumul minim stabilit de lege pentru indemnizatia de detasare (detasare la un angajator tot din Romania, deci nu transnationala), in conditiile in care aceasta nu s-a negociat prin CIM.
pentru sectorul bugetar : 20 lei/zi

pentru sectorul privat : suma maxima deductibila pentru indemnizatia de delegare este de: 20 x 2.5 = 50 lei
Sa inteleg ca pentru sectorul privat nu este stabilita o suma minima care trebuie acordata salariatului detasat?
Ma intereseaza cat trebuie sa primeasca salariatul, nu care este suma deductibila pentru angajator. Multumesc!
Daca ar fi existat o suma minima stabilita intr-un act normativ , atunci s-ar fi postat.

Insa practica uzitata de angajatorii privati este o diurna in valoare tot de 20 lei/zi
Multumesc!