Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara! Ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru recalcularea pensiei alimentare si imi puteti spune ce alte documente trebuie depuse la judecatorie?
Sotul meu are un copil din prima casatorie! In urma cu aproximativ 2 luni am devenit parinti. Tinand cont de imprejurari si de faptul ca mai are un al doilea copil doreste sa ceara recalcularea pentru primul copil dar nu stim ce acte tebuie depuse si cum se formuleaza cererea!
Multumesc anticipat!
Modele sunt de internet. Cel mai bine este ca cererea sa fie facuta de dvs. Trebuie sa cereti recalcularea pensiei copilului din prima casatorie stabilita prin hotararea judecatoreasca si stabilirea pensiei pentru copilul dvs., daca nu va intelegeti amiabil. Depuneti acte cu privire la veniturile sotului si prima hotarare judecatoreasca.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Depinde cat e pensia acum din venitul sotului, daca va intelegeti cu mama celuilalt copil al sau, ce nevoi are fiecare copil.
In principiu trebuie ceruta recalcularea raportat la faptul ca acum sotul are 2 copii in intretinere, trebuie aratate nevoile celor doi copii... depinde insa de situatia concreta.