Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ar trebui sa procedez atunci cand persoanele care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ar trebui sa procedez atunci cand persoanele care angajate pentru renovarea apartamentului pleaca dupa ce au primit o suma importanta din bani

Buna seara,

Am cumparat un apartament acum 5 luni si a trebuit sa angajez un meserias pentru a-l renova, dar acesta dupa ce a primit o parte mai mare de bani din pretul stabilit la inceputul lucrarii nu a mai vrut sa vina. Cum as putea proceda sa imi recuperez o parte din bani?
Tin sa mentionez ca nu am chitante sau facturi prin care sa dovedesc ca i-am dat acea suma de bani, deoarece ei au fost dati cash la locul de munca, persoana in cauza lucrand la negru. Doresc sa aflu ce as putea sa fac in aceasta situatie. Multumesc
Experimente de acest gen se intalnesc la tot pasul atunci cand nu se incheie un contract de prestari servicii cu constructorul.
Chiar daca deschideti actiune in instanta, neavand documente/ probe este cuvantul dvs. impotriva celui al "meseriasului". Cu martori va fi greu de probat.
In plus, cine lucreaza la negru nu plateste taxe si impozite la fisc, iar cine angajeaza este pasibil de amenzi contraventionale din partea ITM la fel cu prestatorul de servicii pentru munca la negru.