Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt curent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt curent

Am cumparat o proprietate si am inceput renovarile. Cu aceasta ocazie am gasit o instalatie de furat curent din retea, inainte de contor. Proprietatea o am de trei-patru luni. Pot face sesizare acum, fara sa am probleme? Pt ca mi-e teama ca daca fac sesizare o sa mi se spuna ca eu am furat curent.
Un sfat: anuntati furnizorul si explicati-i ca asa ati gasit instalatia si ca nu este "opera" dvs. In caz contrar, asa cum a spus si @GabrielaA, riscati mai tarziu sa fie descoperita aceasta modificare si sa raspundeti chiar penal- este furt - infractiune continua.
E o chestie ingropaata, o deviere inainte de contor. Contorul a fost schimbat cand am facut contractul pe numele meu. Eu am acoperit cu pavele suprafata. Prietenul meu spunea ca risc sa stau o vreme fara curent si cateva zile la mine acum e o durata ce nu o pot accepta.
Multumesc pt raspunsuri