Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pe PV de contravenție întocmit în 9 ianuarie scrie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pe PV de contravenție întocmit în 9 ianuarie scrie anul 2018 în loc de 2019. Am vreo șansă de câștig în instanță cu motivul acesta?

Bună ziua, în data de 9 ianuarie 2019 am fost oprit de către un echipaj al politiei rutiere Iași pentru ca am fost surprins cu pistolul radar cu viteza de 84km/h pe zona cu 60km/h. Am primit amenda 3 puncte amenda. După ce am verificat din nou pv acasă am constatat ca agentul politiei a greșit pv trecând anul 2018....in rest a fost completat corect. Am vreo șansă să câștig în instanta anularea procesului verbal pe motivul întocmirii lui eronate? De ce anume am nevoie pt a deschide dosarul la judecătorie? Cum redactez cererea de chemare în judecata? Ma poate ajuta cineva în acest sens? Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Reveniti cu detalii certe.

Succes !!!
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Buna ziua !
As dori sa ma ajutati si pe mine cu o situatie!
Am fost oprit pe raza judetuli Ms de politia rutiera pt viteza ,am conststat ulterior ca pe PV.au gresit numarul masinii.
Oare am vre-o sansa la anularea PV?
Pentru motivul ăsta nu, în termeni juridici se cheamă eroare materială.

Miler Ioan a scris:

Buna ziua !
As dori sa ma ajutati si pe mine cu o situatie!
Am fost oprit pe raza judetuli Ms de politia rutiera pt viteza ,am conststat ulterior ca pe PV.au gresit numarul masinii.
Oare am vre-o sansa la anularea PV?