Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Poate fi considerata nulitate absoluta daca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Poate fi considerata nulitate absoluta daca agentul ...

Buna ziua,

Poate fi considerata nulitate absoluta daca agentul a trecut o fapta ca s-a petrecut in "zona peco Petrom" iar aceasta s-a petrecut cu 120m in spate, in zona altei statii peco (lukoil) si exista filmare in acest sens?

Agentul a dat amenda pentru un semnal (care a fost dat dar el spune ca nu), iar judecatorul a tinut cont de ce zice agentul, desi a fost depusa filmare unde se vede ca in zona specificata de agent nu s-a efectuat vreo manevra sa necesite semnalizare.
Intrucit nu respecta definitia data prin art. 17 din OG2/2001 :
"Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu."

nu poate fi vorba de nulitate absoluta.

Cel mult ar intra la un caz de nulitate relativa, in conditiile art.16, dar aici ar intra sub incidenta deciziei XXII/2007 a ICCJ, caz in care va trebui sa demonstrati vatamarea.
[ link extern ]
Vatamarea e amenda propriu-zisa. Mi se pare o mare nedreptate cum judecatorii protejeaza agentii de circulatie.

Ca un scurt rezumat: agentul circula pe banda 2 nejustificat cu vreo 40 si ceva, ma mut pe banda 1, trec de el, ma opreste si ma amendeaza cu amenda maxima ca nu am dat semnal desi semnalul a fost dat. Judecatorul, vizionand filmarea de pe camera de bord, spune ca pe filmare nu se aude semnalul, la o masina noua care, cu muzica pornita nici vorba sa se auda cum ticaie semnalul ca la logan din 2005, dar nu tine cont de faptul ca, desi agentul a spus ca am schimbat banda fara semnal in zona petrom, eu acolo nu facusem nici o manevra ci a fost facuta mult mai in spate.

Nici nu stiu daca are rost sa fac apel, ca toti par o apa si pamant.
Vatamarea in drept nu e amenda.
Un exemplu :
Sa zicem ca agentul constatator scrie in PV de contraventie ca fapta s-a petrecut pe strada X.
Cel ce depune plingerea contraventionala poate cere in instanta anularea PV (nulitate relativa) , pe baza art. 16 (descrierea insuficienta a locului faptei) intrucit nu se poate apara, nu poate proba absolut nimic ca nu a fost asa (nu poate proba prin imagini de la locul exact al faptei, de exemplu, ca indicatorul era mascat de crengile unui copac, sa zicem). Asta se datoreaza doar nelocalizarii din descriere. Este vatamat dreptul la aparare.