Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme ce in expertiza asociatiei de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme ce in expertiza asociatiei de locatari

Buna ziua,va rog sin suflet ma puteti ajuta probl este urmatoarea am un vecin cu o datorie de 250'000 mil bani vechi,ma inunda lunar de 5 luni ,servici nu are,lumina o are taiata cu asociatia nu am reusit sa rezolv probl inundatiei,m am oferit ca repar eu la el in apartament ce sa fac sunt disperata????

Probabil ca doar daca va lasa sa reparații veti rezolva.
Nu este executat pentru datorie?
1-Sunt probleme distincte defectiunea la instalatia care genereaza si favorizeaza inundatia si debitul acumulat la asociatia de proprietari
2-Initial este necesar sa stabiliti care este statutul instalatiei unde exista deficienta care a generat inundatia
Chiar daca dv spuneti ca va inunda vecinul de deasupra ,instalatia poate fi comuna si raspunde asociatia de proprietari sau instalatie individuala si raspunde proprietarul
3-Daca proprietarul a inteles sa acumuleze debitul mentionat de dv,este evident dezinteresul acestuia pentru remediere instalatie
Posibil,avand in vedere valoarea debitului,proprietarul sa constientizeze ca neavand serviciu sau alte surse de intretinere intr-un final va pierde apartamentul
4-Problema recuperarii debitului intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Valoarea debitului demonstreaza dezinteresul si tergiversarea de catre reprezentantii asociatiei de proprietari de a desfasura procedura de recuperare debite in instanta de judecata