avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna seara , am si eu o intrebare , sunt in concediu crestere copil pana in 2020 1 februarie , am fost in liceu ultimul an ,am intrat in somaj ,si dupa in prenatal , sotul vrea sa se angajeze luna aceasta , daca opteaza pentru luna tatalui ccc poate beneficia de stimulent , avand in vedere ca cererea , se depune cu 60 de zile pana la implinirea de 2 ani a copilului , cand va avea 9 -10 luni de munca si trebuie sa aiva 12 luni de munca , sper ca intelegeti intrebarea astept un raspuns multumesc
Cel mai recent răspuns: Iomut , utilizator 14:21, 20 Iulie 2019
La o luna dupa ce a facut fata un an a inceput sa lucreze si sotul cu acte in regula .
Cornel Vasile a scris:

Pentru indemnizatia CCC : trebuie sa aveti minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei de nastere a copilului.

Pentru cel de-al doilea copil , detaliati exact perioada lucrata de sot ....

Fata este nascuta pe 1 februarie 2018.

Cornel Vasile a scris:

Pentru indemnizatia CCC : trebuie sa aveti minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei de nastere a copilului.

Pentru cel de-al doilea copil , detaliati exact perioada lucrata de sot ....

Al doilea copil este nascut pe 1 februarie 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil Luiza.G Luiza.G Buna ziua, am absolvit liceul pe data de 29.05.2020, eu frecventand cursurile la zi. Sunt insarcinata in 5 luni in prezent, iar eu la inceputul lui noiembrie ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil adriana_m1981 adriana_m1981 Buna ziua! Doresc sa va intreb daca abia m-am angajat si nu o sa am 12 luni de munca la nasterea copiilui. Poate sa intre tatal copilui in paternal, iar eu sa ... (vezi toată discuția)