Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegere NELEGALA presedinte Asociatie Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegere NELEGALA presedinte Asociatie Locatari

buna ziua,
la noi in cartier (10 blocuri, aprox 100 apartamente) s-a ales presedinte nou in Dec 2018.
Din pacate, nu s-a urmat calea legala, cea prezentata in Legea 196/2018 din 20 iulie 2018 Cap V Art. 48.
Concret, s-au pus afise de informare ca se va alege Presedinte, ne-am adunat aprox 25 persoane si s-a votat. Am fost prezent, dar la data respectiva nu cunoasteam legea in detaliu.
Ulterior, am atras atentia ca procedura nu a fost cea legala si am solicitat refacerea in conf cu legea, dar am fost ignorat.
In aceste conditii: ce legitimitate are noul Presedinte si in ce masura actele semnate de acesta sunt legale?
Multumesc anticipat,
CN
conform legii asociatiilor de proprietari, actele intocmite pot fi contestate in 7 zile.
[ link extern ]
Si daca nu sunt contestate in termenul de 7 zile, sunt considerate legale?
Afuirmati ca dupa convocarea adunarii generale ati studiat disp l nr 196/2018
Legiuitorul,la art 49 a dispu fara exceptie conditiile de adoptare a hotararilor
Ati afirmat
la noi in cartier (10 blocuri, aprox 100 apartamente) s-a ales presedinte nou in Dec 2018.
ne-am adunat aprox 25 persoane

In conditiile in care exista aprox 100 apartamente,conform dispozitiilor in vigoare daca s-au prezentat numai 25 membrii proprietari,nu a fost intrunit cvorumul necesar,respectiv adunarea generala trebuia suspendata pentru lipsa de cvorum si programata adunare generala reconvocata
Legal daca adunarea generala nu a intrunit numarul legal prevazut de participanti nu se pot adopta hotari
In speta adunarea generala nu a rspectat conditiile legal impuse,iar hotararile sunt nule
Ar trebui reconvocata adunare generala cu respectarea stricta a dispozitiilor in vigoare si alegerea unui reprezentant legal care sa cunoasca dispozitiile in domeniu si care sa nu accepte sa fie ales numai pentru a beneficia de indemnziatia lunara
Referitor la atacarea hotararilor adunarii generale ,legiuitorul a dispus
L nr 196/2018
Articolul 52

(1) Dacă o hotărâre a adunării generale este contrară legii, statutului sau acordului de asociere a asociaţiei de proprietari ori este de natură să prejudicieze interesele proprietarilor, aceştia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său pot/poate ataca în justiţie respectiva hotărâre.

(2) Acţionarea în justiţie în conformitate cu prevederile alin. (1) nu întrerupe executarea hotărârii decât în cazul în care instanţa dispune suspendarea acesteia.