avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Camera supraveghere
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Camera supraveghere

Buna ziua! Este legală instalarea de camere video în sălile de clasă in vederea supravegherii activitatii in clasă? Dacă da, este necesar acordul părinților pentru copiii minori?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:46, 14 Ianuarie 2019
In opinia mea, este necesar acordul scris al parintilor.
Profesorul poate face o supraveghere suficienta si fara camere de luat vederi.
De asemenea, nu se impune a se verifica atentia lor in acest mod deoarece exista si alte mijloace de a se face aceste verificari chiar daca pot fi considerate mai invechite.
Pe plan jurisprudențial, printr-o hotărâre pronunțată de CEDO, această supraveghere încalcă flagrant art 8 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.
Pe planul jurisprudential al Curtii de la Strasbourg angajatii pot fi spionati in timpul programului de lucru.
La scoala copii pot fi supravegheati dar...depinde cum...
Cu acordul parintilor ar fi posibil dar trebuie un acord unanim, in opinia mea.
Pot avea loc discutii destul de lungi pe aceasta tema si depinde foarte mult si de argumente.
De regula, avocatii gandesc argumentele pentru un proces dar mereu conteaza de care parte se afla...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camerele video Comosicus Comosicus 1.Este legal sa se instaleze camere video in salile de clasa din scoli fara acordul profesorului, parintilor? 2.Firmele care instaleaza sisteme de ... (vezi toată discuția)
Învãțãmânt - introducere camere video de supraveghere în sãlile de clasã lara12 lara12 Bună ziua, Aș dori să știu dacă această măsură este sau nu legală. În sălile de clasă, pe holuri și în curtea școlii s-au ... (vezi toată discuția)
Sistem video instalat in salile de clasa din scoli ContSters103501 ContSters103501 E o adevarata nebunie sa se instaleze sisteme video in salile de clasa din scoli. Nu se incalca prevederile legii 128/1997 art 97 alin 2? Art. 97. - (2) ... (vezi toată discuția)