avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Act de vanzare-cumparare

Tatal meu s-a racasatorit in 2007 avand un apartament cu 3 camere, de fapt 3/4 in urma succesiunii dupa mama.In cazul decesului lui tata, cat ii revine sotiei lui? Daca exista un testament in favoarea unuia dintre noi ( suntem 3 copii) cum ii influenteaza partea de mostenire sotiei lui?
Se pot face acte de vanzare-cumparare numai pe 3/4 din apartament?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:48, 16 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1/4 din 3/4 revine sotiei supravietuitoare.
Da, se pot face acte de vanzare chiar numai pe 3/4 din apartament.
De unde au rezultat acei 3/4, ca nu inteleg ...?
Multumesc mult! Testamentul facut in favoarea unuia dintre copii nu-i micsoreaza partea sotiei?
Din succesiunea dupa mama. Partea mamei s-a impartit in doua, jumate la tata (si au rezultat 3/4) cealalta jumatate a mamei s-a impartit la cei trei copii.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
moisetdo, utilizator
Cred ca nu ati inteles.
Jumatatea mamei s-a impartit:
- tata 1/4, adica 1/8. La care s-a adaugat jumatatea tatalui, in total 5/8.
- copiii 3/4, adica 3/8. Impartit la 3, inseamna 3/24 fiecare.

Recititi certificatul de mostenitor. Cand sotul supravietuitor vine la succesiune impreuna cu copiii, sotului ii revine 1/4 si copiilor 3/4.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei tatalui Floryyn1983 Floryyn1983 Buna ziua! Mama mea a murit acum 7 ani iar tata s-a recasatorit de curand cu o femeie care incearca din rasputeri sa obtinaun loc unde sa isi petreaca ... (vezi toată discuția)
Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)