Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Act de vanzare-cumparare

Tatal meu s-a racasatorit in 2007 avand un apartament cu 3 camere, de fapt 3/4 in urma succesiunii dupa mama.In cazul decesului lui tata, cat ii revine sotiei lui? Daca exista un testament in favoarea unuia dintre noi ( suntem 3 copii) cum ii influenteaza partea de mostenire sotiei lui?
Se pot face acte de vanzare-cumparare numai pe 3/4 din apartament?
Multumesc.
1/4 din 3/4 revine sotiei supravietuitoare.
Da, se pot face acte de vanzare chiar numai pe 3/4 din apartament.
De unde au rezultat acei 3/4, ca nu inteleg ...?
Multumesc mult! Testamentul facut in favoarea unuia dintre copii nu-i micsoreaza partea sotiei?
Din succesiunea dupa mama. Partea mamei s-a impartit in doua, jumate la tata (si au rezultat 3/4) cealalta jumatate a mamei s-a impartit la cei trei copii.
moisetdo, utilizator
Cred ca nu ati inteles.
Jumatatea mamei s-a impartit:
- tata 1/4, adica 1/8. La care s-a adaugat jumatatea tatalui, in total 5/8.
- copiii 3/4, adica 3/8. Impartit la 3, inseamna 3/24 fiecare.

Recititi certificatul de mostenitor. Cand sotul supravietuitor vine la succesiune impreuna cu copiii, sotului ii revine 1/4 si copiilor 3/4.