Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in 2020?

Buna seara,
Am depus dosarul de divorț in luna a xi a anului 2018 iar data pentru prima înfățișare s-a stabilit pentru luna ianuarie 2020.
Ce este de facut pentru a urgenta prima înfățișare?
Scuza pentru acest timp lung fiind că nu sunt judecători...
Va mulțumesc.
Buna seara,
Sunteti sigur ca e vorba de anul 2020?
Cred ca este totusi anul 2019.
Mergeti la arhiva instantei si vedeti adevarul.
Puteti depune o cerere solicitand schimbarea datei primei infatisari.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
puteti folosi calea administrativa, daca indepliniti conditiile
adriandimitriu, utilizator
Puteti formula , motivat, o cerere de preschimbare a termenului de judecata acordat initial.

Instanta de judecata va dispune citarea partilor.

CAPITOLUL II
Judecata

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale

Art. 230

Preschimbarea termenului

Termenul de judecată nu poate fi preschimbat decât pentru motive temeinice, din oficiu sau la cererea oricăreia dintre părţi. Completul de judecată învestit cu judecarea cauzei hotărăşte în camera de consiliu, fără citarea părţilor. Părţile vor fi citate de îndată pentru noul termen fixat. Dispoziţiile art. 241 alin. (3) sunt aplicabile.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Despre ce instanta este vorba,în ce localitate?Am citit pe un grup posturile unor colegi care se plângeau despre situații similare .
Este vorba se Costești, Argeș.
Data primei înfățișări este sigur anul 2020.
Ma gandesc ca totusi se poate face ceva atâta timp cât noi suntem de acord amândoi.