avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in 2020?

Buna seara,
Am depus dosarul de divorț in luna a xi a anului 2018 iar data pentru prima înfățișare s-a stabilit pentru luna ianuarie 2020.
Ce este de facut pentru a urgenta prima înfățișare?
Scuza pentru acest timp lung fiind că nu sunt judecători...
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Mirrella P. , utilizator 01:30, 29 Ianuarie 2019
Buna seara,
Sunteti sigur ca e vorba de anul 2020?
Cred ca este totusi anul 2019.
Mergeti la arhiva instantei si vedeti adevarul.
Puteti depune o cerere solicitand schimbarea datei primei infatisari.
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
puteti folosi calea administrativa, daca indepliniti conditiile
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Puteti formula , motivat, o cerere de preschimbare a termenului de judecata acordat initial.

Instanta de judecata va dispune citarea partilor.

CAPITOLUL II
Judecata

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale

Art. 230

Preschimbarea termenului

Termenul de judecată nu poate fi preschimbat decât pentru motive temeinice, din oficiu sau la cererea oricăreia dintre părţi. Completul de judecată învestit cu judecarea cauzei hotărăşte în camera de consiliu, fără citarea părţilor. Părţile vor fi citate de îndată pentru noul termen fixat. Dispoziţiile art. 241 alin. (3) sunt aplicabile.



Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Despre ce instanta este vorba,în ce localitate?Am citit pe un grup posturile unor colegi care se plângeau despre situații similare .
Este vorba se Costești, Argeș.
Data primei înfățișări este sigur anul 2020.
Ma gandesc ca totusi se poate face ceva atâta timp cât noi suntem de acord amândoi.

Alte discuții în legătură

Termen divort noiembrie11 noiembrie11 daca s-a stabilit un termen pentru prima infatisare la procesul de divort, pot face ceva ca acesta sa aiba loc mai devreme? (vezi toată discuția)
Despre divort nico_dmx nico_dmx buna seara.va rog sa ma ajutati.am hotarat sa ma despart de sotia mea am inaintat actele de divort, iar la primul proces nu s-a prezentat desi a fost citata si ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor ruxandraungurianu ruxandraungurianu Buna ziua, Cum se poate micsora termenul dat pentru prima infatisare in cazul unui divort amiabil? mentionez ca din casatoria avuta a rezultat un copil minor ... (vezi toată discuția)