Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la spatii vindute
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la spatii vindute

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Sunt o societate si doresc sa vand un spatiu care are peste 20 ani vechime. Spatiul este inchiriat , iar chiria este facturata cu TVA conform optiunii facute de societatea proprietara la DGF. In spatiul respectiv proprietara nu a facut nici o investitie in ultimii 20 ani.Vinzarea spatiului se face cu TVA sau fara?
Vinzarea de cladiri vechi este scutita de TVA ,dar orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunii de livrare a unei cladiri?
oricum perioada de ajustare TVA in acest caz este de 5 ani.