Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părăsire domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părăsire domiciliu

Buna ziua. O colegă de serviciu dorește să părăsească la sfârșitul lunii domiciliul soțului cu doi copii de 12, respectiv 10 ani împliniți. O sa fie schimbat și școala copiilor,are nevoie de acordul soțului? La începutul lunii februarie va intra în procedura de divorț. Acum va avea domiciliul la părinți săi. Poate bloca soțul prin orice metoda plecarea sa cu copii? Menționez ,că are dovezi clare ,că a inselat-o. Mulțumesc de răspunsuri.
Soțul o poate împiedica să ia minorii.
Trebuie acordul sotului pt mutarea minorilor la alta scoala sau hotărâre judecătorească.
Ar fi bine sa discute cu avocatul în detaliu deoarece sunt aspecte confidențiale de discutat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat