Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Mama mea a ajuns la varsta de pensionare dar mai are nevoie de 5 ani ea avand 10 ani cotizati la stat! Am auzit ca poti plati doar pensia pentru cei 5 ani si sa poata beneficia de pensie .ma puteti ajuta cumva sa- mi ziceti daca se poate asa , Va multumesc
PavDana, utilizator
Se poate "cumpăra" maxim 5 ani pentru completarea stagiului de cotizare, care trebuie sa fie de minim 15 ani pentru a putea beneficia de pensie la limita de vârstă.

Mergeți cu mama la Casa de Pensii din județul unde locuiește pentru informați detaliate și procedura de urmat.
Dapix, utilizator
Nu aveti idee cat tebuie sa plateasca pentru acesti 5 ani ?
Mult, vreo 30.000 lei RON pentru 5 ani. E 520 lei pe lună, adică 25% din 2.080 salariul minim. Dar pentru a ști suma exactă mergeți și întrebați la CASA locală de pensii. Se plătește toată suma odată, apoi la alt ghișeu se depune chitanța la dosar și se așteaptă decizia de pensionare.
Dapix, utilizator