Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezvoltatorul nu se tine de promisiunea facuta in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezvoltatorul nu se tine de promisiunea facuta in contract.

Buna ziua,

Am si eu o mica nelamurire, daca ma poate indruma cineva.
In aceasta ordine de idei, am achizitionat un apartament nou, toate bune, am sesizat cateva chestii ce trebuie reparate, am anuntat dezvoltatorul care a promis ca trimite oameni sa remedieze problema, intre timp am mai descoperit si alte mici vicii cum sunt acestea numite in articolele 1695 si 1707 daca nu ma insel. Din cate am citit in contractul de vanzare cumparare, dezvoltatorul este obligat sa remedieze aceste vicii, cele vizibile cum sunt cele pe care le poti vedea in momentul achizitionarii, cat si viciile ascunse care nu pot fi sesizate imediat.

Acum, problema mea e in felul urmator, am achizitonat apartamentul la 1 noiembrie 2018, am sesizat dezvoltatorul pe la jumatatea lunii noiembrie, in decembrie la inceput au venit 2 ingineri sa verifice si pana in momentul de fata nu a venit nimeni sa remedieze nimic. Ce as putea face?
bodArkk, utilizator
Notificati dezvoltatorul/ constructorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data asupra viciilor si cereti-i sa rezolve pana la data de ...., data dupa care veti deschide actiune in instanta si veti cereti daune materiale si/ sau daune morale.