Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare

Daca instanta a admis exceptia inadmisibilitatii cererii - notificarea a fost trimisa la domiciliul chiriasului si nu la adresa imobilului, se poate depune o noua cerere de evacuare???
Paratul va invoca autoritatea de lucru judecat...
cristina sandu, utilizator
Depinde pe ce s-a bazat exceptia inadmisibilitatii.
Dacă nu evitați situatia juridică care a determinat inadmisibilitatea nu veti trece de inadmisibilitate.
Ar fi bine sa mergeți cu hotărârea la avocat ca sa fie temeinic analizată si sa va poată lamuri în concret.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Exceptia inadmisibilitatii s- a bazat pe facptul ca nu au fost respectate dispozitiile privind comunicarea notificarii de evacuare. Aceasta a fost comunicata la domiciliul chiriasului si nu la adresa imobilului inchiriat.
In situatia in care se reia procedura, se transmite notificarea la sediul corect si se depune cerere la instanta, paratul va invoca exceptia autoritatii de lucru judecat.

O va putea invoca dar instanța o va respinge, nu e o chestiune de fond, deci cerea poate fi reiterata, cu mentiunea ca de această data procedura prealabilă să se efectueze corect.
Nu exista autoritate de lucru judecat pentru evacuare, ci doar pentru adresa citarii - judecatorul nu a judecat niciodata evacuarea - nu a intrat pe fond, adica pe dreptul de a evacua.
Hotarare judecatoreasca are autoritate de lucru judecat doar pentru exceptia citarii nelegale. Atat.
Deci daca faci citarea la aceeasi adresa, atunci, da, Judecatorul va invoca autoritatea de lucru judecat. Nu mai poti cita la aceeasi adresa gresita. Judecatorul s-a pronuntat.
Judecatorul a judecat comunicarea - exceptia / citarea defectuoasa, viciu de procedura, care este o nimica toata in cazul tau.
In mod normal trebuia sa dea termen pentru refacerea citarii.
Din cate stiu eu (nu sunt procedurist) dar daca paratul se prezinta in instanta, nu mai poate invoca citarea gresita. Nu stiu daca s-a prezentat.

Depui din nou cerere de evacuare la adresa corecta si urmareste procesul indeaproape.