avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz de drept
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz de drept

Buna ziua!
Sunt proprietar al unui teren si doresc sa ridic un bloc. Vecinii mei, care au in proprietatea apartamente intr-un bloc refuza sa-mi dea acordul pentru ridicarea cladirii pe motiv ca lucrarile de constructie ii vor deranja si ca nu au incredere ca vor fi respectate normele normale de siguranta la saparea fundatiei si astfel exista riscul sa fie afectata constructia lor. Ce e de facut si in ce masura refuzul e justificat?
Cel mai recent răspuns: Alexa876 , utilizator 14:14, 20 Ianuarie 2019
Este temeinic demersul proprietarilor care in mod justificat au suspiciun referitor la respectarea intereselor lor
Executia unei constructii implica zgomot,spati utilizate pentru depozitare materiale aspecte care reprezinta motive intemeiate pentru refuz acord executie constructie
Daca nu puteti solutiona amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta de judecata
Dacă nu consimt, o acțiune în instață este singura soluție.
Bine, dar pana unde ar fi exercitiu normal al dreptului? Care e limita dintre exercitiul normal al dreptului si abuz de drept? In ce masura e justificat refuzul? Invit la o problematizare

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Dacă nu consimt, o acțiune în instață este singura soluție.


Bine, dar pana unde ar fi exercitiu normal al dreptului? Care e limita dintre exercitiul normal al dreptului si abuz de drept? In ce masura e justificat refuzul? Invit la o problematizare


Este temeinic demersul proprietarilor care in mod justificat au suspiciun referitor la respectarea intereselor lor
Executia unei constructii implica zgomot,spati utilizate pentru depozitare materiale aspecte care reprezinta motive intemeiate pentru refuz acord executie constructie
Daca nu puteti solutiona amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta de judecata

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti un teren, doriti sa ridicati un bloc, ceea ce inseamna ca aveti posibilitatea financiara pentru asta.
Curiozitatea mea: pentru ridicarea constructiei, tot la consultanta gratuita apelati?

Alte discuții în legătură

Distrugere eeeee eeeee Buna seara. va rog sa-mi spuneti cum se poate demonstra o presupusa infractiune de distrugere; nu trebuia intocmit , eventual , un proces - verbal de ... (vezi toată discuția)
Nivel zgomot la bloc utilizator1902 utilizator1902 Buna ziua! De cam o luna am niste vecini noi deasupra care s-au apucat sa renoveze. Renoveaza chiar si 10 ore pe zi... Nu incalca orele de liniste, dar in ... (vezi toată discuția)
De ce primaria refuza sa inchida activitatea unui depozit situat intre blocuri, in zona de locuinte? Minacio20 Minacio20 Situatia sta astfel : in anul 2017, am cumparat de la un dezvoltator un apartament nou, blocul fiind inca in constructie la momentul achizitiei ... (vezi toată discuția)