Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz de drept
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz de drept

Buna ziua!
Sunt proprietar al unui teren si doresc sa ridic un bloc. Vecinii mei, care au in proprietatea apartamente intr-un bloc refuza sa-mi dea acordul pentru ridicarea cladirii pe motiv ca lucrarile de constructie ii vor deranja si ca nu au incredere ca vor fi respectate normele normale de siguranta la saparea fundatiei si astfel exista riscul sa fie afectata constructia lor. Ce e de facut si in ce masura refuzul e justificat?
Este temeinic demersul proprietarilor care in mod justificat au suspiciun referitor la respectarea intereselor lor
Executia unei constructii implica zgomot,spati utilizate pentru depozitare materiale aspecte care reprezinta motive intemeiate pentru refuz acord executie constructie
Daca nu puteti solutiona amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta de judecata
Dacă nu consimt, o acțiune în instață este singura soluție.
Bine, dar pana unde ar fi exercitiu normal al dreptului? Care e limita dintre exercitiul normal al dreptului si abuz de drept? In ce masura e justificat refuzul? Invit la o problematizare

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Dacă nu consimt, o acțiune în instață este singura soluție.

Bine, dar pana unde ar fi exercitiu normal al dreptului? Care e limita dintre exercitiul normal al dreptului si abuz de drept? In ce masura e justificat refuzul? Invit la o problematizare

Este temeinic demersul proprietarilor care in mod justificat au suspiciun referitor la respectarea intereselor lor
Executia unei constructii implica zgomot,spati utilizate pentru depozitare materiale aspecte care reprezinta motive intemeiate pentru refuz acord executie constructie
Daca nu puteti solutiona amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta de judecata

Aveti un teren, doriti sa ridicati un bloc, ceea ce inseamna ca aveti posibilitatea financiara pentru asta.
Curiozitatea mea: pentru ridicarea constructiei, tot la consultanta gratuita apelati?