Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... legea ipotecara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

legea ipotecara

o curiozitate de "incepator". cat de legal e sa fac un imprumut ipotecar in euro si banca sa il plateasca in lei (transformand la cursul bancii)? asta in conditiile in care imobilul achizitionat e negociat in euro. in conditiile in care eu platesc rata in euro si in conditiile in care vanzatorul are nevoie de euro?

exista alternative?
paunica a scris:

sunteti sigura ca pot cumpara un imobil nou de la o firma fara sa emita firma factura? adica vanzarea sa se faca doar in baza actului notarial? cel putin asta am inteles eu din afirmatiile dvs. daca stau sa ma gandesc, banca e cea care a cerut sa se emita factura...
poate banca sa plateasca vanzatorului daca nu exista o factura?

multumesc mult pentru informatie!

da se poate. se face contractul la notar in vreo 4-5 exemplare din care 1 exemplar original pt banca, 1-2 exemplare original pt vanzator - dintre care fiind pj 1 il depune la actele contabile (va sti contabila lui ce are de facut), 2 ex pt dvs.

fiind credit ipotecar vine un reprezentant al bancii cu dvs la notar. banca redacteaza contractul de ipoteca, iar la notar il veti autentifica si se vor inscrie mentiunile referitoare la ipoteca in extrasul de cf. apoi veti merge la banca si finalizati tranzactia (platiti pretul)