Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

Buna seara in anul 2001 bunicul meu a vandut o suprafata de teren arabil de 9,04 ha . Acesta a inputernicit doua persoane fizice sa se ocupe de vanzare , sa scoata titlul de proprietate si sa semneze cotractul de vanzare cumparare la notar . Desi vanzarea s-a iincheiat in 2001 titlul a fost emis abbia in 20 martie 2003 dar cu o suprafata diferita de 8.17 ha . De ce a fost modificata suprafata ?
in urma acestor demersuri el nu a primit un exemplar al contractului in forma autentica .
este posibil ca sa mai fie anulat actul si sa imi recuperez terenul in calitate de mostenitor ?
Adiduru, utilizator
Da am actul dar doar copie la procura speciala si la o promisiune sinalagmatica de vanzare incheiate in 2001 si o cope dupa titlul de proprietate care scre ca sa eliberat in 20.03.2003 , atat nu am alt act si nici nu prea am de unde sa obtin .
Pot obtine un exemplar de la notarul la care s-a incheiat contractul de vanzare cumparare ?
Valeriu Chirita a scris:

E posibil sa va scape unele amanunte. Recomandarea ar fi sa faceti rost de toate documentele relevante si sa va adresati unui specialist.

Ati spus ca vanzarea s-a facut in 2001. Ati vazut un act in acest sens sau asa a spus imputernicitul ?

Diferenta de teren s-ar putea explica prin faptul ca urmare a masuratorilor a rezultat o suprafata mai mica. Pot fi variate motive.

Adiduru, utilizator
Sanse mici. Mergeti intai sa faceti o cerere cu un certificat de mostenitor, dar oricum actele pe care le aveti sunt importante, trebuie vazute, mergeti cu ele la un avocat.