avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire indiviziune intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire indiviziune intre soti

Buna seara, am achizitionat un teren impreuna cu prietena mea inainte sa ne casatorim. Terenul l-am achizitionat in cote parti egale. Acum, casatoriti, dorim sa facem iesirea din indiviziune. Se poate acest lucru ?
Dorim sa facem acest lucru deoarece terenul l-am cumparat de la parintii ei, cu dorinta de a construi o casa pe el (contract de vanzare cumparare cu uzufruct). Ulterior am auzit ca actul (mai exact cota ei parte) poate fi atacat de fratii sotiei mele la moartea parintilor ei.
Asa ca, ne-am gandit, ca daca facem iesirea din indiviziune, si facem casa pe cota mea parte, nu o sa avem probleme cu fratii ei pe aceasta cota parte ce include si viitoarea casa.
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 08:20, 18 Noiembrie 2009
Nefiind vorba de un bun dobandit in timpul casatoriei, puteti sa incercati o partajare a nudei proprietati pe cale notariala, insa pentru a putea construi va trebuie acordul uzufructuarului.
Instrainarea acestui bun o poate face numai nudul proprietar - acesta are un drept de dispozitie .
Uzufructuarul detine numai usus si fructus, desprinse din continutul dreptului de proprietate.
buna seara!
mai este posibil ca parintii sa renunte la dreptul de uzufruct viager pe care si l-au rezervat prin actul respectiv.
orice ati dori sa faceti pe terenul respectiv veti avea nevoie de acordul uzufructuarilor.
nu este greu sa faceti actul de partaj!
dvs paratjati ceva ce aveati dinainte de incheierea casatoriei, deci va partajati bunuri proprii!
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2009
ContSters97658, utilizator
actule de vanyare cumparare nu se strica.iesirea din indiviziune in timpul casatoriei este greu posibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate vinde un apartament cu clauză de uzufruct viager dacă uzufructuarul nu-și poate exprima acordul? Margo72 Margo72 Buna ziua! Eu si sora mea detinem un apartament obtinut prin vanzare-cumparare cu clauza uzufruct viager (dar doar pe 2 dintre cele 4 camere ale imobilului) ... (vezi toată discuția)
Salut - drepturi proprietari in contract v-c cu uzufruct viager radu_nik radu_nik Am facut impreuna cu sotia un contract de vanzare cumparare cu uzufruct cu parinti ei.Acum am vrut sa ne mutam si nu vor sa ne primeasca acolo.la casa am pus ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar succesoral cu uzufruct viager evolve evolve Buna ziua In urma decesului tatalui meu s-a facut un partaj voluntar succesoral pentru 3 bunuri intre mine, fratele meu si mama mea. Cele 3 bunuri au fost ... (vezi toată discuția)