Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod COR gresit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod COR gresit

Bună seara. S-a inregistrat greșit în contract și în Revisal funcția de Asistent medical generalist. Mai exact , cod COR 222101 care presupune sa ai studii superioare. De fapt angajatul are doar studii postliceale. Trebuie sa facem modificarea pe alt cod COR 325901. Se poate face modificarea? Angajatorul va fi amendat ?
Trebuie sa faceti modificarea/corectia pe codul COR corespunzator studiilor .
Care este baza legala privind încadrarea cu cod COR în conformitatre cu studiile de specialitate si daca angajatorul este obligat sa faca acest lucru ? Care este sanctiunea aplicabila angajatorului în cazul în care nu se conformează situatiei , va rog ?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea 76/2002
art.15
Utilizarea Clasificării ocupațiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

Neutilizarea Clasificării ocupațiilor din România prevăzute la art. 15 constituie contraventie , sanctionata cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei.

Constatarea și sancționarea contravențiilor se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii și Justiției Sociale, Inspecției Muncii, Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă și de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.