Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... PROCEDURA DE FALIMENT
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

PROCEDURA DE FALIMENT

Buna dimineata,

Daca s-a declarat falimentul societatii prin hotararea judecatorului sindic ca si contabil esti obligat sa ramai pana la predarea tuturor documentelor daca lichidatorul nu vrea sa iti semneze cererea de demisie sau administratorul special cel din actul constitutiv( social) e obligat sa faca acest lucru, care e procedura contractelor de munca in cazul in care s-a pronuntat falimentul. Va multumesc
ELLIE8888, utilizator
Demisia este un act unilateral, prin urmare nu este necesar acordul angajatorului, indiferent daca este sau nu in faliment.
Puteti trimite demisia prin fax/mail cu confirmare/posta cu confirmare. Dupa expirarea termenului de preaviz inceteaza contractul individual de munca chiar si daca angajatorul nu emite decizia de incetare.
Daca nu vi se emite decizia, puteti merge la inspectoratul teritorial de munca sa depuneti copii ale demisiei si dovezii de primire in vederea inscrierii in revisal.

Sper sa va fie de folos informatiile.