avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedarea unui contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedarea unui contract de inchiriere

Societatea pe care o detin are inchiriat un spatiu de la o persoana juridica, cu contract de inchiriere pe terman de 5 ani. Eu doresc sa cedez acest contract de inchiriere altei societati,pentru ca aceasta sa desfasoare aceeasi activitate pe care a desfasurato si societatea mea. Proprietarul spatiului respectiv nu este de acord cu acest lucru, dorind sa scoata spatiul respectiv la licitatie. Este corect? Cum trebuie sa procedez?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 21:14, 17 Noiembrie 2009
nu cred ca veti putea daca nu aveti acceptul scris al proprietarului , :((
buna seara!
depinde de modul in care sunt reglementate dr si obligatiile partilor in contract.
daca acel contract permite chiriasului subinchirierea, atunci o puteti face.
de regula contractele de inchiriere care depasesc 3 ani , pt opozabiliate pt terti se noteaza in CF.
nu este tarziu nici acum sa va notati contractul de inchiriere, daca nu ati facut-o deja.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de? adrian_velicu adrian_velicu Buna seara, Detin un spatiu comercial in chirie si doresc sa diversific activitatea existenta .Firma care detine spatiul nu are voie sa aiba alte venituri ... (vezi toată discuția)
Inregistrare punct de lucru - contract de locatie de gestiune ade_ice_ice ade_ice_ice Buna seara, Imi baza unui contract de locatie de gestiune, imi pot inregistra punct de lucru al unei firme si fiscaliza casa de marcat pe locatia ... (vezi toată discuția)
Notare contract de inchiriere in cartea funciara trandafir2 trandafir2 Buna seara, 1. Care este durata minima de inchiriere a unui imobil, pentru a fi posibila inscrierea in cartea funciara, conform NCC? 2. In plus, se poate ... (vezi toată discuția)