Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedarea unui contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedarea unui contract de inchiriere

Societatea pe care o detin are inchiriat un spatiu de la o persoana juridica, cu contract de inchiriere pe terman de 5 ani. Eu doresc sa cedez acest contract de inchiriere altei societati,pentru ca aceasta sa desfasoare aceeasi activitate pe care a desfasurato si societatea mea. Proprietarul spatiului respectiv nu este de acord cu acest lucru, dorind sa scoata spatiul respectiv la licitatie. Este corect? Cum trebuie sa procedez?
nu cred ca veti putea daca nu aveti acceptul scris al proprietarului , :((
buna seara!
depinde de modul in care sunt reglementate dr si obligatiile partilor in contract.
daca acel contract permite chiriasului subinchirierea, atunci o puteti face.
de regula contractele de inchiriere care depasesc 3 ani , pt opozabiliate pt terti se noteaza in CF.
nu este tarziu nici acum sa va notati contractul de inchiriere, daca nu ati facut-o deja.