Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să cumpăr un apartament la mansardă, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să cumpăr un apartament la mansardă, dar este încă neîntabulat. Ce păreri și sfaturi aveți?

Buna seara! Doresc sa cumpar un apartament la mansarda, ce nu este intabulat inca. Firma ce a construit mansarda a intrat in faliment si a angajat un lichidator. Lichidatorul i-a vandut apartamentul lui X. X pune apartamentul la vanzare si sustine ca il vinde la un pret f mic deoarece e inca neintabulat si ca procedura ar mai dura un an. Agentul imobiliar ma asigura ca se ocupa el de verificat acte si ce mai e necesar. Totodata spune ca se va incheia un contract de cesiune de drepturi si ca lichidatorul este cel care va face intabularea. Pareri/ sfaturi? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Nu dati niciun ban decat in fata unui notar ales de dumneavoastra si dupa ce acesta incheie un act din care sa rezulte suma data si bunul primit precum si obligatiile fiecarei parti.
Agentul imobiliar nu răspunde cu nimic ,este interesat să spună orice pt a încasa comisionul
Mergeți la un notar pt a verifica documentatia.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Agentul imobiliar nu răspunde cu nimic ,este interesat să spună orice pt a încasa comisionul
Mergeți la un notar pt a verifica documentatia.

Maine merg la lichidator sa vad ce documente are. Revin cu update. Multumesc!
Nu va bagați in așa ceva , clar acest imobil are vicii ascunse pe care probabil le veți descoperi dupa doi ani de la mutarea in el si tot aici veți cere sfaturi ...
Din ceea ce spuneti exista sanse reale ca ce s-a construit sa nu aiba documente legale. In plus, daca mansarda s-a edificat pe un bloc contruit anterior, absolut toti proprietarii vor trebui sa fie de acord sa-si vanda cotele parti comune indivize,Apoi se face documentatia pentru reapartamentarea imobilului, toate aceste actiuni necesitand timp si nervi .
Daca e un imobil nou e si mai suspect ca nu este intabilat...clar va va crea probleme.
Informati-va foarte bine!