Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. Am avut o matusa care a decedat si nu a fost casatorita, nici copii. A avut o garsoniera si nu a facut nici un testament. Eu am ingrijit-o 10 ani dintre care 3 ani a stat la pat. Eu sunt nepoata ei. In caz, ca deschid proces pentru succesiune , cine are dreptul la locuinta? Fratii sunt decedatii, nepotii la fel. Eu sunt singura nepoata in viata. Copii nepotiilor au dreptul?Multumesc
Jeni31, utilizator
Da, au. Dar depinde de ordinea deceselor.
Dacă frații mătușii au decedat după ea, trebuie dezbătută succesiunea după fiecare dintre ei, apoi după fiecare dintre nepoții decedați. In final, moștenitori ati fi dvs si copiii nepoților.
Este extrem de rau ca nu ati încheiat un contract de întreținere sau nu v-a lăsat un testament.