avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea

Buna ziua,tatal meu a decedat cu 3 luni in urma ia ramas 2 automobile si un teren.vrem sa stim daca putem sa le trecem dupa sotia lui?adica mama mea.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 17:36, 27 Ianuarie 2019


Ana calman a scris:

Buna ziua,tatal meu a decedat cu 3 luni in urma ia ramas 2 automobile si un teren.vrem sa stim daca putem sa le trecem dupa sotia lui?adica mama mea.ce trebue de facut de ce acte avem nevoe si unde sa ne adresam?

Puteti merge la orice birou notarial din raza locului unde a decedat tatal dvs. Notarul care instrumenteaza dosarul de succesiune va va comunica informatiile asupra a tot ce aveti nevoie,
Buna seara,
Cu:
- certificat de deces
- certificat de casatorie
- certificate de nastere
- C.I. uri
-actele de proprietate ale bunurilor
mergeti la un notar care sa aiba biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire a avut ultimul domiciliu defunctul.
Acolo se dezbat succesiunile (restul actelor necesare vi le spune notarul) si acolo aflati si costurile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pamant stelieli stelieli Se pot face acte notariale pe pamant dintr un judet in altul ? (vezi toată discuția)
Indrumare succesiune mariaindre mariaindre Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sint pasii de urmat in cazul succesiunii mostenirii de la parintii decedati (este vorba de casa parinteasca si 4 ha de ... (vezi toată discuția)