Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... infiintare afacere in curs de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

infiintare afacere in curs de divort

Vreau sa infiintez PFA sau SRL si de doi ani sunt despartit de sotie, in curs de divort. Precizez ca nu avem nimic in proprietate comuna, nici bani, nici locuinta, nici copii. Cum ar trebui procedat sau care e situatia ca sa nu beneficieze din noua afacere?
Buna seara,
Nu beneficiaza.
SRL-ul este o persoana juridica independenta si nu are nicio legatura cu familia.
Nici daca e sub forma PFA?
Nu mai beneficiază de nimic, comunitatea încetează de la data introducerii cererii de divorț, nu de la data când se pronunță desfacerea căsătoriei.