Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune?

Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva terenuri agricole și intravilane situate într-o localitate rurală. Aceste terenuri au fost atribuite socrului meu de către comisia de împroprietărire cu titlu de proprietate în anul 1991, ca moștenitor al tatălui său. Nu toate suprafețele din titlu trebuiau să-i revină lui. Unele trebuiau date unui frate, iar altele nepoților săi de la o soră decedată. În toată această perioadă aceștia au exploatat terenurile respective, dar nu au dorit să le preia legal, deoarece socrul meu era veteran de război și era scutit de plata impozitului. Nu știu din ce cauză a procedat așa comisia de împroprietărire, dar asta este situația. Acum, după decesul tatălui său, soția trebuie să facă succesiunea. Valoarea taxelor de succesiune depinde și de valoarea bunurilor moștenite. Asta înseamnă că va trebui să plăteasca o taxă mai mare, decât dacă acele terenuri nu ar apărea în succesiune. Totuși ele apar în Titlul de proprietate. Se poate oare rezolva situația, astfel încât soția mea să nu trebuiască să plătescă pentru acele terenuri care nu îi revin?
Asta cu succesiunea parțial mi se pare cea mai bună soluție. Voi reveni după ce voi consulta un notar. Vă mulțumesc!
DA, solicitantul (fiind unul dintre moștenitori), respectiv doamna despre care este vorba, va trebui să solicite unui topograf autorizat, în baza : copiei legalizate la notar a TP (titlu de proprietate), copie carte identitate, certificat naștere și căsătorie a dânsei, certificat deces a tatălui, certificat de atestare fiscală de la primăria de care aparține acel teren, (din care să rezulte că NU sunt datorii la bugetul de stat, adică sunt plătite impozitele) , topograful va verifica, identifica terenurile, va efectua măsurătorile în teren, va desena, calcula, etc...și, va depune o documentație cadastrală spre avizare si aprobare OCPI, iar după 30 zile va primi : 1 Extras de carte funciară (pe numele decedatului), o încheiere și un plan de amplasament și delimitare al imobilului (cu ștampila topografului) avizat și aprobat de către OCPI. Pasul 2 : Se va prezenta la un notar pentru a dezbate succesiunea ! După dezbaterea succesiunii notarul la 2 săptămâni va elibera extrasul CF pe numele doamnei/mostenitorilor... abia atunci va/vor fi proprietar unic sau pe cote părți (dacă sunt mai multi)!! De preferat este : toate terenurile din TP să aibă număr cadastal dinin 6 cifre (identic cu CF) iar succesiunea să se facă pe toate averile, altfel se va suplimenta masa succesorală iar costurile vor fi, din nou aceleași costuri "notariale"!!! Din păcate nu se mai dezbat succesiuni pe numerele topografice din TP !! Informati-vă la notar!!!
...nu prea cred, deoarece știu că, TP = naște cartea funciară !!! Dar "trebuie să întrebați notarul"!! Probabil depinde de zone, notar...

M.I.C. a scris:

M-am interesat și nu este nevoie de intabulare pentru succesiune.

Beluta a scris:

DA, solicitantul (fiind unul dintre moștenitori), respectiv doamna despre care este vorba, va trebui să solicite unui topograf autorizat, în baza : copiei legalizate la notar a TP (titlu de proprietate), copie carte identitate, certificat naștere și căsătorie a dânsei, certificat deces a tatălui, certificat de atestare fiscală de la primăria de care aparține acel teren, (din care să rezulte că NU sunt datorii la bugetul de stat, adică sunt plătite impozitele) , topograful va verifica, identifica terenurile, va efectua măsurătorile în teren, va desena, calcula, etc...și, va depune o documentație cadastrală spre avizare si aprobare OCPI, iar după 30 zile va primi : 1 Extras de carte funciară (pe numele decedatului), o încheiere și un plan de amplasament și delimitare al imobilului (cu ștampila topografului) avizat și aprobat de către OCPI. Pasul 2 : Se va prezenta la un notar pentru a dezbate succesiunea ! După dezbaterea succesiunii notarul la 2 săptămâni va elibera extrasul CF pe numele doamnei/mostenitorilor... abia atunci va/vor fi proprietar unic sau pe cote părți (dacă sunt mai multi)!! De preferat este : toate terenurile din TP să aibă număr cadastal dinin 6 cifre (identic cu CF) iar succesiunea să se facă pe toate averile, altfel se va suplimenta masa succesorală iar costurile vor fi, din nou aceleași costuri "notariale"!!! Din păcate nu se mai dezbat succesiuni pe numerele topografice din TP !! Informati-vă la notar!!!

Pentru dezbaterea succesiunii NU este necesara intabularea si intocmirea documentatiei cadastrale. Astea le va face mostenitoarea ulterior, pe numele sau, in baza certificatului de mostenitor. Altfel, se cheltuiesc niste bani aiurea pentru documentatia cadastrala pe numele mortului. Se face o intabularea pe numele defunctului si ulterior una pe numele mostenitoarei. Alti bani alta distractie, pentru ce?
Sunt mostenitori care doar vor sa dezbata succesiunea. De ce sa faca documentatia cadastrala daca nu intentioneaza sa vanda ulterior?
Sunt mostenitori al caror autor nu a avut acte de proprietate, iar succesiunea se dezbate in baza Anexelor 1 si 2. Aia ce fac? Stau asa, ca nu au cadastrul facut?
Dezbaterea succesiunii poate fi facuta doar pe anumite bunuri. Nu este obligatoriu sa se faca pe tot daca mostenitorii nu doresc asta.