Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme legate de as. de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme legate de as. de propietari

propietar al anei locuinte dintrun bloc nu locuieste se pune la consumul lunar salubritate,apa an cazul an care sunt pierderi pe scara(nu sta nimeni an apartament),lucrari pe casa scari,femeia de servici,etc#-o
Da, aceste cheltuieli se impart pe cota-parte indiiviza, conform HG.1588/2007 Norme de aplicare a Legii 230/2007 a functionarii asociatiilor de proprietari.
Chiar daca nu locuiti acolo, aceste cheltuieli vi se pun in sarcina de a le plati

Nu salubritate - factura referitoare la preluarea gunoiului de firma de salubritate. Aceasta factura se imparte pe numar de persoane prezente, nu pe numar total de persoane si nici pe cota-parte indiviza (suprafata).
dora.bolog a scris:

propietar al anei locuinte dintrun bloc nu locuieste se pune la consumul lunar salubritate,apa an cazul an care sunt pierderi pe scara(nu sta nimeni an apartament),lucrari pe casa scari,femeia de servici,etc#-o

Chiar daca in apartament nu locuieste nimeni, proprietarul este obligat sa plateasca toate cheltuielile repartizate pe cota parte indiviza: salarii, pierderi apa, reparatii.
Este scutit insa de toate cheltuielile repartizate pe numar de persoane: energie electrica, gaze, gunoi.
Armenteros, utilizator