Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Daca unul din soti dobandeste in timpul casatoriei un imobil si doreste sa fie bun propriu ce trebuie sa faca? este obligatoriu ca si celelate bunuri dobandite sa fie separate intre soti sau doar acest imobil?
Buna seara,
La dobandire se va face aceasta mentiune pe actul de proprietate.
S-ar putea, daca acel bun nu provine dintr-o mostenire sau donatie, sa trebuiasca acordul celuilalt sot.
Discutati cu notarul.
Trebuie să încheie o convenție matrimonială de separație de bunuri (Dacă au cel puțin 1 an de la casatorie).
Bunurile cumpărate ulterior de oricare dintre soti, va fi bun propriu.
Dacă se dorește achiziționarea altor bunuri dar sa fie comune, ele pot fi cumpărate tot in timpul separației, de ambii soți, dar pe cote parti.
Sau după o altă perioadă de 1 an se poate reveni la regimul matrimonial al comunității legale de bunuri.
acest imobil il dobandeste printr-un act de ingrijire...si un avocat l-a sfatuit sa facem separarea tuturor bunurilor..

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
La dobandire se va face aceasta mentiune pe actul de proprietate.
S-ar putea, daca acel bun nu provine dintr-o mostenire sau donatie, sa trebuiasca acordul celuilalt sot.
Discutati cu notarul.