avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Daca unul din soti dobandeste in timpul casatoriei un imobil si doreste sa fie bun propriu ce trebuie sa faca? este obligatoriu ca si celelate bunuri dobandite sa fie separate intre soti sau doar acest imobil?
Cel mai recent răspuns: buhum , utilizator 23:01, 29 Ianuarie 2019
Buna seara,
La dobandire se va face aceasta mentiune pe actul de proprietate.
S-ar putea, daca acel bun nu provine dintr-o mostenire sau donatie, sa trebuiasca acordul celuilalt sot.
Discutati cu notarul.
Trebuie să încheie o convenție matrimonială de separație de bunuri (Dacă au cel puțin 1 an de la casatorie).
Bunurile cumpărate ulterior de oricare dintre soti, va fi bun propriu.
Dacă se dorește achiziționarea altor bunuri dar sa fie comune, ele pot fi cumpărate tot in timpul separației, de ambii soți, dar pe cote parti.
Sau după o altă perioadă de 1 an se poate reveni la regimul matrimonial al comunității legale de bunuri.
acest imobil il dobandeste printr-un act de ingrijire...si un avocat l-a sfatuit sa facem separarea tuturor bunurilor..

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
La dobandire se va face aceasta mentiune pe actul de proprietate.
S-ar putea, daca acel bun nu provine dintr-o mostenire sau donatie, sa trebuiasca acordul celuilalt sot.
Discutati cu notarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.am ajuns cu sotul meu la un consens.dorim sa facem ... dora881988 dora881988 Buna ziua.Am ajuns cu sotul meu la un consens.Dorim sa facem separare de bunuri ,fara sa divortam,el cedandu mi partea lui din proprietate…Se poate realiza ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de un sot Mara 30 Mara 30 Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sunt casatorita de 4 ani si doresc sa imi cumpar o casa care doresc [b]sa fie doar bunul meu propriu[/b], deoarece banii imi ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui imobil dobandit in timpul casatoriei Radu Aura Radu Aura Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt urmatoarea situatie. Daca in timpul casatoriei se achizitioneaza un imobil, pe actul de vanzare cumparare( pe actul de ... (vezi toată discuția)