Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amanare pronuntare divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amanare pronuntare divort

Buna ziua,
Sunt in proces de divort,si s-a amanat pentru a doua oara pronuntarea.
Care este motivul acestei amanari?
In aceasta perioada ,pana la pronuntare se mai pot depune documente la dosar sau amanarea se poate face la cererea uneia din parti?
Multumesc anticipat
Teoretic, nu se mai pot depune documente la dosar.Amânarea propnunţării depinde doar de instanţă.
Pronuntarea s-a amanat intrucat instanta are nevoie de timp pentru a delibera, pentru a solutiona cauza.

Dupa ce instanta a ramas in pronuntare, situatie in care va aflati dvs. , in cazul in care depuneti inscrisuri la dosar, acestea nu vor fi luate in considerare de instanta de judecata cand va pronunta hotararea.
Prevedrile legale sunt in sensul ca, dupa ce instanta a ramas in pronuntare nu se mai depun inscrisuri, la registratura inscrisurile vor fi primite dar sanctiunea este cea mentionata anterior
Amanarea pronuntarii se poate solicita in sedinta publica de catre parti doar pentru o singura data, ulterior instanta dispune amanare pronuntarii din oficiu, in cazul in care apreciaza ca mai are nevoie de timp pentru a delibera.
Avocat Ciurea Cristina, utilizator
Este posibil ca una dintre parti sa solicite amanarea fara sa fie instiintata si cealalta parte?
Multumesc
In aceasta faza procesuala partile nu mai pot solicita amanarea pronuntarii.
Oricare din parti avea acesta posibilitatea la ultima sedinta de judecata, nu exista obligatia ca cealalta parte sa fie instiintata de faptul ca s-a solicitat amanarea pronuntarii.
In functie de cat de incarcat este completul respectiv, judecatorul poate amana succesiv pronuntarea. Nu se pot depune niciun fel de inscrisuri noi, doar eventuale concluzii scrise.