avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,

Am rămas din anul 2018 cu 6 zile de concediu de odihna neefectuate. Am născut mai înainte de termenul stabilit si din concediu de odihna am intrat in medical.
Intrebarea mea este daca pot sa primesc bani pt acele zile de Co neefectuate.
Sau dacă mai pot beneficia de ele în anul 2020, cand ma întorc la serviciu.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:09, 30 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti cum sa primiti banii pentru acele zile de CO ...... legislatia mentioneaza expres ca, compensarea in bani a zilelor de Co neefectuate este posibila numai la incetarea c.i.m.

Puteti beneficia de ele în anul 2020, cand va întoarceti la serviciu, cu conditia sa faceti o cerere de reprogramare a acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de concediu de odihna neefectuate anterior concediului de crestere copil Din 18.03.2019 sunt in concediu pentru crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv pana in 04.01.2021. Mi-au ramas zile de concediu de odihna ... (vezi toată discuția)
Plata co kiki1 kiki1 Buna ziua, as vrea sa stiu daca mi se vor plati zilele de co neefectuate din 2012, avand in vedere faptul ca pe 21 decembrie voi intra in concediu de crestere ... (vezi toată discuția)