avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract servicii cu acte aditionale numerotate la fel
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract servicii cu acte aditionale numerotate la fel

Buna seara,

Va rog sa.mi spuneti daca este legal ca la un contract de prestari servicii sa am urmatoarele acte aditionale:

- un act aditional fara numar si data;
- al doilea act aditional cu numarul 1 din data x
- al treilea act aditional cu numarul 1 din data y

Mentionez ca cele 2 acte cu nr. 1 sunt din ani diferiti.
Sunt legale aceste acte aditionale?

Exista vreun temei legal prin care un contract trebuie sa aiba acte aditionale numerotate succesiv (1, 2, 3 etc)?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 19:44, 30 Ianuarie 2019
Daca au fost insusite de catre dvs. la momentul respectiv, nu vad de ce nu ar fi legale.
Nu trebuie sa aiba nici un numar, pot avea doar data sau nimic. Important este ce clauze contin si ca se raporteaza la un contract principal.
Daca aceste aditionale nu contin numar si data, cum imi dau seama care este ultimul act aditional agreat de parti?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Daca au fost insusite de catre dvs. la momentul respectiv, nu vad de ce nu ar fi legale.
Nu trebuie sa aiba nici un numar, pot avea doar data sau nimic. Important este ce clauze contin si ca se raporteaza la un contract principal.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cum imi dau seama care este ultimul act aditional agreat de parti?

După conținut ar trebui să vă dați seama.
Dacă sunt completări nu contează ordinea lor, toate completează contractul. Dacă sunt modificări ale unor articole diferite, la fel, iar dacă ar fi modificări ale aceluiași articol ar trebui să reiasă din formulare ce anume se schimbă, deci n-ar trebui să fie nimic neclar.

Dacă ați da detalii ar fi mai ușor să înțelegem de ce e important să știți ordinea lor sau ce vă nedumerește.
Depinde ce clauze contin. Daca de exemplu se mentioneaza ca contractul principal se prelungeste de la data de pana la data de...o sa va dati seama care e ultimul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte aditionale la cim SimoneSoc SimoneSoc Buna ziua, Am descoperit la noul loc de munca o greseala legata de numarul actelor aditionale la contractul individual de munca, uneori sunt dublate, deci ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale la contractul initial dan_co dan_co Buna ziua. Va supun atentiei o speta si as vrea sa stiu care e modul corect de interpretare a acesteia: doua persoane fizice incheie un contract de ... (vezi toată discuția)
Act aditional suciu_diana suciu_diana Buna seara, este corect ca modificarile la contractele de munca ale angajatilor sa fie concretizate in acte aditionale numerotate continuu? Adica Angajatul ... (vezi toată discuția)