Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract servicii cu acte aditionale numerotate la fel
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract servicii cu acte aditionale numerotate la fel

Buna seara,

Va rog sa.mi spuneti daca este legal ca la un contract de prestari servicii sa am urmatoarele acte aditionale:

- un act aditional fara numar si data;
- al doilea act aditional cu numarul 1 din data x
- al treilea act aditional cu numarul 1 din data y

Mentionez ca cele 2 acte cu nr. 1 sunt din ani diferiti.
Sunt legale aceste acte aditionale?

Exista vreun temei legal prin care un contract trebuie sa aiba acte aditionale numerotate succesiv (1, 2, 3 etc)?

Multumesc!
Daca au fost insusite de catre dvs. la momentul respectiv, nu vad de ce nu ar fi legale.
Nu trebuie sa aiba nici un numar, pot avea doar data sau nimic. Important este ce clauze contin si ca se raporteaza la un contract principal.
Daca aceste aditionale nu contin numar si data, cum imi dau seama care este ultimul act aditional agreat de parti?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Daca au fost insusite de catre dvs. la momentul respectiv, nu vad de ce nu ar fi legale.
Nu trebuie sa aiba nici un numar, pot avea doar data sau nimic. Important este ce clauze contin si ca se raporteaza la un contract principal.

cum imi dau seama care este ultimul act aditional agreat de parti?

După conținut ar trebui să vă dați seama.
Dacă sunt completări nu contează ordinea lor, toate completează contractul. Dacă sunt modificări ale unor articole diferite, la fel, iar dacă ar fi modificări ale aceluiași articol ar trebui să reiasă din formulare ce anume se schimbă, deci n-ar trebui să fie nimic neclar.

Dacă ați da detalii ar fi mai ușor să înțelegem de ce e important să știți ordinea lor sau ce vă nedumerește.
Depinde ce clauze contin. Daca de exemplu se mentioneaza ca contractul principal se prelungeste de la data de pana la data de...o sa va dati seama care e ultimul.