Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donare apartament

Buna ziua!Eu si sotul suntem in divort.Avem un apartament cumparat cu credit ipotecar.As vrea sa donam apartamentul copilului,dar atata timp cat este cesionat in favoarea bancii nu se poate.Daca eu achit integral apartamentul cum putem face actele de donatie ,copilul este minor are 9 ani.Daca eu platesc apartamentul si sotul meu nu mai este de acord cu donatia,el dupa divort avand drept la jumatate din locuinta?Cum ar fi mai bine sa procedez?Cam la cat se ridica costurile unui act de donatie?Avem nevoie de curator?Curatorul are dreptul sa instraineze bunul copilului?
daca si sotul dvs. este de acord sa lasati apartamentul minorului, dupa achitarea integrala a creditului ipotecar puteti face un act de vanzare-cumparare catre minor.
cumparator va fii copilul dvs., dar va trebuie un procurator de fonduri , un major . ( de ex. bunicul, bunica ) .
procuratorul de fonduri trebuie sa faca dovada ca detine mijlocace banesti necesare achizitionarii acelui imobil.
in cazul acesta , impozitul se va plati la valoarea declarata de parti .

sau, dupa achitarea integrala a creditului ipotecar puteti dona imobilul minorului . se va numi un tutore in acest caz, care va aparea in actul de proprietate, reprezentandu-l pe copilul dvs .

in cazul dobandirii dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre rude si afini pana la gr. al III-le a inclusiv, nu se datoreaza impozit pe venit.
Va multumesc pentru raspuns! Sotul acum este deacord sa donam imobilul copilului,dar daca dupa ce eu achi creditul cu banii mei nu mai este deacord cum procedez? Sau cum ar trebui sa procedez inainte?NU se poate ca el sa dea o declaratie la notar ca este deacord cu donatia,inainte de a plati eu creditul?Tutorele are dreptul sa vanda imobilul copilului?
Va multumesc inca o data!
copilul dvs va fi reprezentat de catre dvs .
iar cf. c.fam. , parintii nu au nici un drept asupra bunurilor copilului lor.

indicat ar fii , in masura in care este posibil acest lucru, sa achitati restul de credit ipotecar, cu bani personali ai dvs .
de ex., parintii dvs. va pot dona o suma de bani , reprezentand diferenta de credit ce trebuie achitata . in actul de donatie incheiat in forma autentica sa se specifice ca va doneaza dvs. personal, fara a se face referire la sotul dvs., aceasta suma de bani , necesara in vederea achitarii restului de credit.
astfel, in eventualitatea razgandirii sotului dvs., cota de contribuitie a dvs la achizitionarea imobilului va fi net superioara contributiei sotului . in atare condtii instanta poate dispune atribuirea imobilului catre dvs cu obligatia platii sultei catre sot.

cel mai bine ar fii sa achitati integral diferenta de credit, cu bani personali ((proveniti din donatie ).

dupa achitarea creditului , puteti incheia un act de donatie in favoarea minorului.
Va multumesc pentru raspuns!