Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divortata fara sa stie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divortata fara sa stie

Buna seara, ma numesc George Bogdan. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru mama mea .

Este despartita si in Spania de 11 ani azi cand a fost sa schimbe pasaportul i-au spus ca nu se poate caci au gasit-o divortata? Presupun ca el a cerut divort in lipsa care ulterior ar fi fost aprobat desigur fara sa stie nimic. Ea nu poate ajunge in tara datorita lucrului si pentru ca nu mai are nimic si pe nimeni acolo iar aceasta situatie presupun ca poate dura mult, deasemeni avand si CI si pasaport expirat nu poate reveni in Spania . Exista o solutie prin serviciile dumneavoastra de avocatura pentru a nu se duce in tara ?. Ea are nevoie de schimbarea pasaportului cu domiciliu in Madrid si pastarea numelui daca este posibil pentru a nu schimba toate actele de aici . Desi nu inteleg daca divortul a fost aprobat fara sa stie practic nu stim nici cum o cheama ca sa zic asa daca a ramas cu acelasi nume sau a revenit la cel de celibatara. Pentru asta trebuie sa aiba aduse din tara decizia de divort si alte acte care le-au cerut la consulat pentru as schimba pasaportul . Ea si tatal vitreg nu au legatura, bunuri iar eu sunt major desi presupun ca asta nu mai conteaza din moment ce apare ca si cum ar fi deja divortata. Cred ca am gasti pe just.ro si nr de dosar din 2012 apar numele lor si adresa tribunalului din Buzau de unde sunt.

Ca sa inchei un avocat din Madrid poate obtine aceste acte din Romania ca mama mea sa poata sa schime pasaportul aici?

Va multumesc astept raspunsul dumneavoastra. O zi buna,
George1789, utilizator
Dacă divorțul s-a pronunțat în România sa apeleze la avocat roman iar pentru Spania la avocat spaniol.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Desigur divortul a avut loc in Romania de aceea nu am.stiut nimic pana acum . Deci apelam la un avocat roman de aici din Madrid?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă divorțul s-a pronunțat în România sa apeleze la avocat roman iar pentru Spania la avocat spaniol.

Nu.
Apelați la avocat roman din România .
Poate sa fie din Buzău sau din orice alt oras doriți.
Hotărârea se scoate de la Buzău.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteți alege un avocat de aici: www.avocatnet.ro/Consultanti...
Va multumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu.
Apelați la avocat roman din România .
Poate sa fie din Buzău sau din orice alt oras doriți.
Hotărârea se scoate de la Buzău.