Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partajul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partajul

În procedura partajului judiciar, ( cel care se desfășoară în fața instanței ) unde părțile nu se înțeleg, aș dori să știu dacă în practică unul dintre soți poate pune întrebări celuilalt soț? Întrebările sunt sub jurământ ? Unul din soți ar putea să aducă martori ca să-și susțină apărarea ?
Buna seara,
Se poate solicita proba interogatoriului dar intrebarile sunt puse prin intermediul judecatorului si nu sunt sub prestare de juramant.
Da, se paote solicita si proba testimoniala cu unu sau mai multi martori.