avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei.
Este o scapare sau nu trebuie trecut numele sotiei?
Cum se poate trece si numele sotiei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:10, 2 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e nicio scăpare.
S-a menționat că sunteți căsătorit și ca bunul primit este propriu al dvs.
Dar sotia poate fi trecuta ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Bunurile dobandite prin donație sunt bunuri proprii, cu excepția cazului în care donatorul a dispus ca ele să fie comune.
S-a dorit donația către dvs si catre sotie?
S-a donat mie. Dar de ce a mai mentionat cuvantul casatorit daca sotia nu are drepturi asupra bunului?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca este posibil ca dvs si sotia sa fi încheiat vreo convenție matrimonială prin care să stabiliți ca bunurile primite prin donație, deși proprii, să devină comune.
Si pentru că în practică, se menționează starea civila a părților.
Da....
Dvs aveti toate aceste dubii și revelații după ce ați semnat contractul?
De ce nu ati intrebat notarul, cand ati fost acolo, înainte să semnati?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. ... tory_bei tory_bei Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)
Cumparare imobil fara sotie cataleata cataleata Buna ziua,suntem casatoriti.Dorim sa cumparam un imobil pe numele la amandoi,dar sotia nu poate sa ajunga la notar,pot eu ca sot sa semnez numai eu actele? ... (vezi toată discuția)