avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. ...

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. Am întâmpinat situații când soția dorind să dovedească că locuiește la această adresă a trebuit să dau eu declarație. Se poate trece și numele soției în contractul de donație? Donatorul nu mai traieste.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:00, 30 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In contractul initial de donatie, nu.
Dar dacă donatorul nu mai trăiește,
contractul de Habitat nu mai este în vigoare, eu fiind proprietar cu drepturi depline nu se consideră bun comun?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

In contractul initial de donatie, nu.

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
tory_bei, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e bun comun, v-a fost donat doar dvs.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce vreti de fapt, sa va improprietariti sotia?
Nu participam amandoi la intretinerea lui, de ce nu devine bun comun?
Si in concubinaj dupa un timp sunt bunuri comune daca nu gresesc.

Manuela Rășină a scris:

Nu e bun comun, v-a fost donat doar dvs.


Alte discuții în legătură

Contract de donatie tory_bei tory_bei Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. ... (vezi toată discuția)
Concubinajului atyna atyna buna ziua!tatal meu traieste in concubinaj cu o doamna de 7 ani de zile,el nefiind divortat legal de mama!tata urmeaza sa intre in posesia unui imobil,imobil ... (vezi toată discuția)
Concubinajul tica7 tica7 am o mare rugaminte.... poate cineva sa ma lamureasca cum e cu bunurile dupa 3 ani de concubinaj? (vezi toată discuția)