Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. ...

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. Am întâmpinat situații când soția dorind să dovedească că locuiește la această adresă a trebuit să dau eu declarație. Se poate trece și numele soției în contractul de donație? Donatorul nu mai traieste.
In contractul initial de donatie, nu.
Dar dacă donatorul nu mai trăiește,
contractul de Habitat nu mai este în vigoare, eu fiind proprietar cu drepturi depline nu se consideră bun comun?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

In contractul initial de donatie, nu.

tory_bei, utilizator
Nu e bun comun, v-a fost donat doar dvs.
Ce vreti de fapt, sa va improprietariti sotia?
Nu participam amandoi la intretinerea lui, de ce nu devine bun comun?
Si in concubinaj dupa un timp sunt bunuri comune daca nu gresesc.

Manuela Rășină a scris:

Nu e bun comun, v-a fost donat doar dvs.