avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. ...

Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. Am întâmpinat situații când soția dorind să dovedească că locuiește la această adresă a trebuit să dau eu declarație. Se poate trece și numele soției în contractul de donație? Donatorul nu mai traieste.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:00, 30 Noiembrie 2022
Da vreau sa fie si ea trecuta ca sa nu mai fie nevoie sa dau declaratii cand trebuie sa dovedeasca domiciliul.
Ce trebuie facut?

gi-jane2 a scris:

Ce vreti de fapt, sa va improprietariti sotia?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la notar și îi faceți contract de donație pe 50% din imobil.

Donațiile sunt bunuri proprii pentru toată viața.
Soția poate deveni și ea proprietar doar dacă îi cedați o cotă parte prin contract notarial.
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2022
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sper ca intelegeti ca nu e vb de declaratii si ca daca ii donati devine coproprietar, asta inseamna ca daca divortati, impartiti casa.
Ce e bine, e ca donatiile între soti sunt revocabile in timpul casatoriei.

tory_bei a scris:

Da vreau sa fie si ea trecuta ca sa nu mai fie nevoie sa dau declaratii cand trebuie sa dovedeasca domiciliul.
Ce trebuie facut?

gi-jane2 a scris:

Ce vreti de fapt, sa va improprietariti sotia?



6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
tory_bei a scris:

Nu participam amandoi la intretinerea lui, de ce nu devine bun comun?
Si in concubinaj dupa un timp sunt bunuri comune daca nu gresesc.

După cu vi s-a explicat deja, greșiți. Bunurile proprii nu devin comune niciodată doar pentru că doi oameni conviețuiesc, în concubinaj sau căsătoriți, un număr de ani.
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
tory_bei a scris:
Se poate trece și numele soției în contractul de donație?


Nu. Nu se poate trece numele nimănui într-un contract deja încheiat. (mai ales atunci când una din părțile contractante, în speță donatorul, e nițel îngropat și, ca atare, nu mai poate nici să spună că ar fi fost vreo eroare).

Dar, în principiu, orice proprietar (în speță, dvs.) este liber să încheie un (alt) contract, cu oricine vrea el (cu nevasta, cu concubina etc.) prin care să întrăineze, în tot sau în parte, bunul pe care-l are.
Puteți încheia o vânzare, o donație, o convenție matrimonială...
Dar musai după ce cântăriți bine, punând în balanță, pe de o parte, zisul incovenient al declarației despre care povestiți, și, pe de altă parte, toate cuiele (știute și încă neștiute) pe care vă pregătiți să vi le bateți în talpă. (Dacă sunteți cine ziceți că sunteți, că pe aci poate să scrie și Ileana Cosânzeana sub numele de Făt Frumos).

tory_bei a scris:

Si in concubinaj dupa un timp sunt bunuri comune ...


Niciodată.
Un bun propriu nu devine comun prin trecerea timpului.
Poprietatea nu se ia prin exerciții preliminare facerii copiilor, ci se transmite prin acte juridice între vii (de vânzare, de donație, de întreținere, de rentă. etc.) sau pentru cauză de moarte (testament/certificat de moștenitor).
Bunăoară, soția dvs. dacă vă va supraviețui va moșteni o cotă parte din bunul dvs. propriu (1/4, 1/3, 1/2, sau chiar 1/1 - în funcție de existența sau nu a altor moștenitori și de clasa din care fac parte).

Concubinii (ca și vecinii, prietenii și oricare alții) pot să aibă și ei bunuri în comun, dacă le achiziționează ca atare, pe cote părți. Dar nu devine unul coproprietar pe bunul propriu al altuia, doar fiindcă a stat și el, așa, mai mult sau mai puțin prin preajmă.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2022
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de donatie tory_bei tory_bei Am primit o locuinta cu contract de donatie cu clauza de habitat. In contractul de donatie se specifica ca sunt casatorit dar nu este specificat numele sotiei. ... (vezi toată discuția)
Concubinajului atyna atyna buna ziua!tatal meu traieste in concubinaj cu o doamna de 7 ani de zile,el nefiind divortat legal de mama!tata urmeaza sa intre in posesia unui imobil,imobil ... (vezi toată discuția)
Concubinajul tica7 tica7 am o mare rugaminte.... poate cineva sa ma lamureasca cum e cu bunurile dupa 3 ani de concubinaj? (vezi toată discuția)