Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unui minor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unui minor

Buna ziua. Dat fiind faptul ca minorii beneficiaza de servicii medicale de stat gratuite, daca acestia sunt angajati li se retine contributia la sanatate? Sau...reformulind...care sunt contributiile la stat ale unui minor angajat, la fel ca ale unui adult?
yozefina, utilizator
Da, li se retine CASS tuturor persoanelor care au un CIM, inclusiv minorilor. Acestia nu se afla printre exceptiile prevazute de lege.
Mai multe despre angajarea minorilor puteti citi aici: [ link extern ] /
Minorului angajat i se retin toate contributiile ..