Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Daca doi soti, nu au copii; este vreo procedura prin care sotul in viata sa aiba drept total la averea lor? in cazul decesului unuia din soti?
Multumesc!
Daca sotii au si parinti in viata, acestia sunt mostenitori rezervatari, asa ca pot ataca orice act facut in favoarea celuilalt.
Daca nu mai au parinti, si au frati/surori, se pot face 2 testamente reciproce ( nu unul, ci 2).
Daca nu mai au nici frati/surori, prin efectul legii ii ramane celuilalt tot.
Sa isi faca testamente reciproce.
Sa inteleg ca fratii pot ataca testamentul dintre soti?
Tocmai ca nu pot ataca. Frații nu sunt moștenitori rezervatari.