Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri din strainatate?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri din strainatate?

Buna ziua! Un PFA care a avut in 2018 mai multi clienti romani si un client din UE trebuie sa completeze in declaratia unica rubrica de venituri realizate din strainatate pentru ce a incasat de la clientul din UE, sau le considera la un loc cu cele de la clienti romani? Incasarile au fost in lei (clientul strain a fost facturat in euro, dar contul fiind in lei banca a facut conversia). Multumesc!
Teo8102, utilizator
Nu. Treceti totul cand calculati venitul din activitati independente pe pfa. Este bine ca banca a facut conversia. Extrasul de con atasati-l la dosarul cu actele contabile ale pfa.