Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mașina împrumutată și vanduta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mașina împrumutată și vanduta

In anul 2013 am plecat din țară și am lăsat mașina unui cunoscut pentru dezmembrare cu condiția să fie făcută de mecanicul meu că sa aflu 1 an mai târziu că a fost vândută complet altcuiva.Acesta la randul lui a mai vindut-o o data la cineva care avea mașina identica doar că avusese accident cu a lui și din doua să facă una.Banuiesc că de fapt a făcut-o pe a mea și a"șmenuit" doar seria de la a lui,vopsind-o in culoarea lui. Mentionez că cei doi vânzători nu au nici un act ,nu exista nici un contract de vânzare cumpărare,actele sunt la mine și acum.Am facut plîngere la poliție în 2018 și să răspuns că e prea târziu dosarul fiind clasat.Am depus o plîngere la judecătorie și aștept să văd cum evoluează dar pârâtul spune că nu i se mai poate întâmpla nimic și nu îl interesează.Ce e de făcut ?? Să-i sparg moaca ???
ady_deva, utilizator
Daca ii spargeti moaca, sigur va face el plangere si de data asta nu o sa fie prea tarziu si nu o sa se claseze nimic.
Pai cum sa fi fost prea tarziu in 2018 daca atunci ati luat la cunostinta despre ce s-a intamplat?
Eu am aflat la un an după aceea respectiv jumătatea lui 2014 doar că nu am mai fost in tara pina in 2018 cînd am si făcut plîngere a la poliție
Cam greu de acceptat partea cu "smenuitul"
Nu este de preferat sa ajungeti la manifestari si comportament care poate avea consecinte legal prevazute
Daca ii "spargeti moaca" apreciati ca echivaleaza cu solutionare legala?
Parte cu "șmenuita" e chiar reală....in rest poate am.exagerat

ynocentta a scris:

Cam greu de acceptat partea cu "smenuitul"
Nu este de preferat sa ajungeti la manifestari si comportament care poate avea consecinte legal prevazute
Daca ii "spargeti moaca" apreciati ca echivaleaza cu solutionare legala?