Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Furt
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Furt

Am furat in urma cu 5 luni produse in valoare de 20 lei dintr-un magazin. Cazul nu s-a rezolvat nici acum, inca sunt suspect pentru ca nu vreau recunosc. Politia imi spune ca are probe video si ca cel mai bine este sa recunosc si sa-mi dea renuntare. Eu vreau sa-mi dea clasare .Impacare nu pot face pentru ca le-am facut plangere pentru purtare abuziva celor din magazin.
Este prima fapta , n-am mai avut nicio abatare.

Cum pot sa rezolv cazul sa-mi imi dea clasare nu vreau sa am cazier pentru renuntare.
Dacă au probe în acuzare nu au cum sa dea clasare.

Dacă recunoașteți se poate da renunțare la urmărirea penală dar ar fi fost bine sa fi recunoscut de la început.
Conteaza atitudinea procesurală în tot cursul procesului penal.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Care din cazurile care impiedica exercitarea actiunii penale apreciati ca este incident in speța dvs pentru a se dispune clasarea? nu exista probe?
Le-am cerut sa imi arate probele video si au refuzat cei de la magazin si cei de la politie. Se eschivau cand ii intrebam daca pot sa-mi arate probele video. Vreau sa cred ca chiar daca au probe imi dau clasare pentru ca prejudiciul este foarte mic si n-am mai avut alte incidente.
tudoradrian94, utilizator
Nu va pot da clasare pe noua lege penală și procesual penală daca au probe.Sunt sute de cazuri ca cel al dvs. cu prejudicii foarte reduse.
Este mai rau daca va trimit în judecată.
Pe noua lege nu se mai poate da achitare pentru astfel de infracțiuni indiferent cât de mic este prejudiciul.
În Germania se aplica amenda administrativă care daca nu se achita se transformă în închisoare.
Nu se mai aplica amenda administrativă pe noua lege în România.

Oricât de absurd ar fi, noua lege duce la aceeași soluție si daca furați o pâine de foame.
Ati inteles abordarea conform noii legi?

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat