Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anl
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anl

Buna ziua!
Stau in chirie intr-o propietate a primariei, Anl, si doresc sa-mi deschid o firma care sa aiba sediul social acolo. Am luat accordul primariei dar de la registul comertului imi cer accordul de la asociatie si chiriasi. Este legala cerinta lor, din moment ce am accordul primariei care este propietar??
Multumesc!
Fiti mai clara - aveti acordul primariei? Ce are primaria cu ANL-urile despre care vorbiti?
ANL-urile sunt proprietatea statului care a delegat ca reprezentant in teritoriu, Consiliul local, care la randul sau are in subordine o structura care poarta tot felul de denumiri si care se ocupa de aceste cladiri.
In fine, sa zicem ca aveti acordul acestora, apai as. de chiriasi nu poate avea nimic contra. Mergeti acolo cu documentul si pentru presedinte sau ce-o fi el pe-acolo, este o simpla formalitate sa va d-a acordul. In definitiv nu-i deranjati cu nimic, avand in vedere ca la adresa dvs. o sa primiti doar corespondenta...
Este f. adevarat ca in zilele noastre ai nostri ca brazii, inca prefera inregistrarile pe hartie, ba si stampilate. Baietii acestia nu au auzit de internet, de telefonie mobila, documente.PDF...
Va doresc mult succes!
Este nevoie de acordul asociatiei de chiriasi si a 3 dintre chiriasi... vecini directi. Ideea era ca am acordul propietarului blocului anl, primaria, consiliu judetean sau ce denumire poarta, de ce mai cer si acordul celorlalti? Chiar daca este o simpla formalitate...
Multumesc!

Adam Grecu a scris:

Fiti mai clara - aveti acordul primariei? Ce are primaria cu ANL-urile despre care vorbiti?
ANL-urile sunt proprietatea statului care a delegat ca reprezentant in teritoriu, Consiliul local, care la randul sau are in subordine o structura care poarta tot felul de denumiri si care se ocupa de aceste cladiri.
In fine, sa zicem ca aveti acordul acestora, apai as. de chiriasi nu poate avea nimic contra. Mergeti acolo cu documentul si pentru presedinte sau ce-o fi el pe-acolo, este o simpla formalitate sa va d-a acordul. In definitiv nu-i deranjati cu nimic, avand in vedere ca la adresa dvs. o sa primiti doar corespondenta...
Este f. adevarat ca in zilele noastre ai nostri ca brazii, inca prefera inregistrarile pe hartie, ba si stampilate. Baietii acestia nu au auzit de internet, de telefonie mobila, documente.PDF...
Va doresc mult succes!

Doamna, asa este deomocratic.
Astazi va dau acordul, maine au uitat. Luati asa cum ati foat sfatuita si gata. Spor in afaceri!
Buna ziua, Ati reusit cu sediul social? Cum pot sa iau legatura cu dumneavoastra sa ma indrumati si pe mine. Multumesc!