avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anl
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anl

Buna ziua!
Stau in chirie intr-o propietate a primariei, Anl, si doresc sa-mi deschid o firma care sa aiba sediul social acolo. Am luat accordul primariei dar de la registul comertului imi cer accordul de la asociatie si chiriasi. Este legala cerinta lor, din moment ce am accordul primariei care este propietar??
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: opreaflorin.1983 , utilizator 16:29, 4 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiti mai clara - aveti acordul primariei? Ce are primaria cu ANL-urile despre care vorbiti?
ANL-urile sunt proprietatea statului care a delegat ca reprezentant in teritoriu, Consiliul local, care la randul sau are in subordine o structura care poarta tot felul de denumiri si care se ocupa de aceste cladiri.
In fine, sa zicem ca aveti acordul acestora, apai as. de chiriasi nu poate avea nimic contra. Mergeti acolo cu documentul si pentru presedinte sau ce-o fi el pe-acolo, este o simpla formalitate sa va d-a acordul. In definitiv nu-i deranjati cu nimic, avand in vedere ca la adresa dvs. o sa primiti doar corespondenta...
Este f. adevarat ca in zilele noastre ai nostri ca brazii, inca prefera inregistrarile pe hartie, ba si stampilate. Baietii acestia nu au auzit de internet, de telefonie mobila, documente.PDF...
Va doresc mult succes!
Este nevoie de acordul asociatiei de chiriasi si a 3 dintre chiriasi... vecini directi. Ideea era ca am acordul propietarului blocului anl, primaria, consiliu judetean sau ce denumire poarta, de ce mai cer si acordul celorlalti? Chiar daca este o simpla formalitate...
Multumesc!

Adam Grecu a scris:

Fiti mai clara - aveti acordul primariei? Ce are primaria cu ANL-urile despre care vorbiti?
ANL-urile sunt proprietatea statului care a delegat ca reprezentant in teritoriu, Consiliul local, care la randul sau are in subordine o structura care poarta tot felul de denumiri si care se ocupa de aceste cladiri.
In fine, sa zicem ca aveti acordul acestora, apai as. de chiriasi nu poate avea nimic contra. Mergeti acolo cu documentul si pentru presedinte sau ce-o fi el pe-acolo, este o simpla formalitate sa va d-a acordul. In definitiv nu-i deranjati cu nimic, avand in vedere ca la adresa dvs. o sa primiti doar corespondenta...
Este f. adevarat ca in zilele noastre ai nostri ca brazii, inca prefera inregistrarile pe hartie, ba si stampilate. Baietii acestia nu au auzit de internet, de telefonie mobila, documente.PDF...
Va doresc mult succes!

Doamna, asa este deomocratic.
Astazi va dau acordul, maine au uitat. Luati asa cum ati foat sfatuita si gata. Spor in afaceri!
Buna ziua, Ati reusit cu sediul social? Cum pot sa iau legatura cu dumneavoastra sa ma indrumati si pe mine. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii asociatie gaby123456789 gaby123456789 Solicit si eu sprijin in urmatoare speta: ASOCIATIA DE LOCATARI a fost infiintata in anul 2005, pentru locatarii cu chirie din blocul ANL in care ... (vezi toată discuția)
Blocuri anl omul70 omul70 Blocurile ANL pot fi administrate de o asociatie de proprietari? Se stie ca proprietarul blocurilor ANL este chiar Agentia Nationala a Locuintei iar legea ... (vezi toată discuția)
Locuinta anl in chirie poate deveni sediu social si punct de lucru al unui pfa? petrutiusonia petrutiusonia Buna ziua, Sunt chirias ANL si as dori sa aflu daca garsoniera in care locuiesc poate deveni sediu social si punct de lucru al unui PFA pe care doresc sa il ... (vezi toată discuția)