avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

La varsta de 57 ani si 7 luni (iulie 2021)cand pot iesi la pensie anticipat partial voi avea o vechime in munca de 39 ani si 4 luni din care 2 ani gr.I. si 1 an gr.II.Care este procentul de penalizare si perioada?
Cel mai recent răspuns: automecanica , utilizator 08:50, 6 Februarie 2019
12%, pentru 4 ani(48 luni).
MULTUMESC MULT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire ioana_livia ioana_livia femeie nascuta in septembrie 1960, 10 ani grupa I si 10 ani grupa aII a , 7 ani lucrati in croitorie si 2 ani de somaj. am tot citit ceva de o cotizatie la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala oncescu1962 oncescu1962 Buna ziua, Ma numesc Oncescu Lenuta , m-am nascut la data de 12.05.1962, am lucrat la CFR CALATORI in perioada 1980-2003 si am stagiul de cotizare 32 ani din ... (vezi toată discuția)
Iesirea la pensie la ce varsta pentru cotizare 39 ani? nada_toxic nada_toxic Buna ziua, mama mea este nascuta in 09.10.1958. Are un stagiu de cotizare de 39 ani si 3 luni din care 8 ani in grupa 2 de munca. De o luna de zile nu ami ... (vezi toată discuția)