Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intervenient in interes propriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intervenient in interes propriu

Buna ziua
Am depus o cerere de interventie in interes propriu, intr-un proces aflat la fond (Judecatorie), in care respect obiectul cererii principale, cea introdusa de catre reclamant, respectiv actiune in constatarea nulitatii absolute a unui contract de vanzare cumparare, dar in care cer constatarea nulitatii absolute a contractului respectiv si pentru alte motive, decat cele invocate de reclamant. Mentionez ca nu s-a dezbatut fondul, fiind doar in faza administrarii probelor, iar cererea mea a fost admisa in principiu.
Poate fi respinsa cererea mea de interventie pe fond, pentru ca am invocat si alte motive de nulitate absoluta, suplimentar fata de cele invocate de catre reclamant ? Va multumesc
Terţul intervenient nu poate să solicite refacerea unor acte de procedură, nu poate solicita readministrarea unor probe şi nici comunicarea actelor aflate la dosar. Numai actele de procedură următoare se vor îndeplini şi faţă de acest terţ. Cererea de intervenţie voluntară principală se judecă o dată cu cererea principală, însă, instanţa poate dispune disjungerea dacă această cerere ar întârzia soluţionarea.Totusi, terţul aduce în faţa instanţelor de judecată o pretenţie proprie,ceea ce inseamna ca puteti incerca invocarea acestei masuri.

:-/:-/

Stiti vorba aceea: doi se cearta si al treilea castiga?
Asta ilustreaza cel mai bine interventia in interes propriu.

Adica, daca A (reclamant) cere de la B ...o maslina, vine C (intervenient in interes propriu) si zice: ba obligati-l pe B sa-mi dea mie maslina pentru ca-i a mea. (invoca propriul sau drept asupra obiectului cererii pe care tinde sa-l castige pentru el, macar in parte).

Asta insemna ca instanta nu poate da aceeasi maslina si lui A si lui C. Cererile lor se exclud reciproc. Doar unul din ei ...are dreptate. Sau au dreptate amandoi, dar numai in parte (ar avea dreptul fiecare la cate o ...juma'de maslina). Teoretic, admiterea cererii reclamantului duce la respingerea cererii de interventie in interes propriu si ...viceversa. Sau ambele pot fi respinse ori admise in parte.

Adica (doar dupa carte si fara amanunte din partea dvs.)...nu prea pricep ce urmariti dvs. si ce fel de interventie o fi aceea.

Imi pare mai degraba ca ati fi putut promova, separat, o cerere in calitate de reclamant. Si, eventual dosareale acestea ar fi putut fi conexate. Dar, repet, aici e pura teorie "tradusa" in limbaj profan pentru ca amanunte n-am de unde sa ghicesc.
romascanu, moderator